Mõtle Enne Looma Võtmist

Tekst pärineb aadressilt: Kassiabi

Kassipojad on imearmsad. Ümmargused sinisilmad, siidine karv ja piimalõhn – nende mõjul võid iseeneselegi üllatusena avastada ennast ühel hetkel loomaomanikuna. Enamusele meist on loomakesest vaimustumine imelihtne ja neljajalgse sõbraga kodu jagamine võib teha väga õnnelikuks.

Lemmikloomad pakuvad meile tingimusteta truudust, pidevat seltskonda ja leevendavad stressi peale rasket tööpäeva. Kuid karvakera kasvab suureks, võib teha pahandusi, nõuab aega ja raha ning tema elu ja heaolu eest vastutad kuni tema elu lõpuni just sina. Sellepärast on siiski vajalik enne teha „kodutööd” ja looma soetamine peab olema terve pere ühine, teadlik ja kindel otsus.
Kasside eluiga võib ulatuda kuni 20 aastani. Selle aja jooksul võib elu tuua palju muudatusi – kolimised, abielu, laste sünd, töö välismaal, kuid sinu kass on sinu elu lahutamatu osa. Kas sa kujutad ette võimalikke ettetulevaid olukordi ja võimalusi oma kiisu nendesse kaasata.

kittyhat.jpeg

Kuigi kassid magavad väga suure osa päevast, on nad siiski seltsivad loomad, kes ei taha jääda päevadeks üksi jäetuna. Hoolimata sellest kas sa oled väsinud, pahas tujus või haige, ei saa sa oma kassi ignoreerida. Kiisud vajavad iga päev sa, värsket vett, puhastatud liivakasti ja sinu seltsi. Kui sul on lisaks tööle, koolile palju kohustusi või pikki ärasõite, siis ilmselt ei ole kiisule sinu elus praegu ruumi.

Kuigi kassipoja võib enamasti saada vaid sukanõela eest, kulub looma pidamisele siiski arvestatav summa. Kindlasti nõuavad kulutusi kassi esmane varustus, igapäevane täisväärtuslik toit, arstlik ülevaatus, vaktsineerimine, ussirohud ja steriliseerimine/kastreerimine. Arvestama peab aga ka ettenägematute kulutustega – kiisuga võib juhtuda õnnetus või ilmneda mõni raskem tervisehäda. Mõnikord võivad arstiarved ulatuda ka tuhandetesse kroonidesse.

Sageli on lapsed need, kes manguvad endale kodulooma. Kuid vanemad peavad arvestama, et tegelikult on ikkagi nemad need, kes vastutavad kassi heaolu eest. Lapsed on tihti püsimatud ja igapäevasest liivakasti puhastamisest võivad nad kiiresti tüdineda. Samuti lahkuvad lapsed mingi aja pärast kodust, loomad aga jäävad tavaliselt vanemate hoole alla. Kui vanemad ei ole looma koju tulekust sama vaimustatud kui lapsed, jäägu loom sinna perre tulemata.

Kriimud mööblil ja riiulitelt mahaaetud esemed – see kõik võib juhtuda, kui sinu kodus on kass. Loom jääb siiski loomaks ja tema harjutamine inimeste maa-ilmaga nõuab kannalikkust. Sa pead olema valmis selleks, et sinu loomake ei ole sama leebe, vaikne ja sõbralik kui tuttavate oma, kuid ta on siiski sinu.

Kas sa suudad ära hoida oma kasside (ka isaste) soovimatud ja juhuslikud järglased? Kassipoegadele heade kodude leidmine on väga raske ja just sinus otsustest sõltub see, et sinu kiisu ega üksi tema poegadest ei lõpetaks tänaval või varjupaigas. Varjupaikadesse ja tänavatele jõuab iga päev palju loomi, kes on kunagi võetud mõtlemata, mida tähendab looma pidamine. Ära tee sama viga. Kooselu loomaga on hindamatu väärtus, kuid seda ainult juhul, kui sa oled valmis pühendama oma aega, raha ja armastust oma kiisu elu jaoks.

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License